SGWP
Wtorek, 20 sierpnia 2019 r.
Aktualności
15.08.2019
Wierni Polsce
W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje doroczne święto, które zostało ustanowione 30 lipca 1992 roku.

Tegoroczne obchody, które po raz pierwszy odbyły się poza stolicą, połączone zostały z uroczystościami z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

W uroczystościach w Katowicach uczestniczył generał broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. za Ojczyznę, która odprawiona została w Kościele Garnizonowym św. Kazimierza Królewicza. Uczestniczyli w niej przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz dowódcy wojskowi i żołnierze Wojska Polskiego.

Następnie Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku Powstańców Śląskich. Prezydentowi asystował szef Sztabu Generalnego WP.
 


Na placu Chrobrego, w obecności szefa SGWP oraz dowódców RSZ, prezydent wręczył odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie i honorową broń białą.

Mianowani zostali:

Na stopień generała dywizji:

- generał brygady Sławomir Kowalski, dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego
- generał brygady Krzysztof Radomski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej

Na stopień generała brygady:

- pułkownik Artur Jakubczyk – zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej
- płk pil. Krzysztof Walczak – dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego

Na stopień kontradmirała:

- kmdr Piotr Nieć – dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
 
O godz. 14.00 Zwierzchnik Sił Zbrojnych, w asyście szefa Sztabu Generalnego WP rozpoczął wielką defiladę Wojska Polskiego oraz służb mundurowych ph. "Wierni Polsce”.


Przed licznie zgromadzoną w Katowicach publicznością przedefilowało ponad 2600 żołnierzy – pododdziałów pieszych Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, w tym 27 poddziałów kompanii reprezentacyjnych, 60 pocztów sztandarowych.


Defilowały formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych. Na ulicach pojawił się również najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W paradzie kołowej przejechało ponad 185 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a na niebie publiczność mogła obserwować 60 statków powietrznych.


Po zakończeniu defilady mieszkańcy Katowic oraz licznie przybyli do stolicy Śląska goście wzięli udział w wojskowym pikniku żołnierskim „Wierni Polsce”. Wśród wielu atrakcji można było zobaczyć m.in. wystawę sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, pokazy wyszkolenia żołnierzy, koncerty w wykonaniu artystów z Klubów Wojskowych. Nie zabrakło również licznych atrakcji dla  dzieci.


***

W przeddzień Święta Wojska Polskiego generał broni Rajmund Andrzejczak wziął udział w uroczystości wręczenia przez Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej odznaczeń resortowych i wyróżnień żołnierzom i pracownikom WP.

W godzinach popołudniowych szef Sztabu Generalnego WP, wraz z Panią Lucyną Gągor, odwiedził Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie z okazji Święta Wojska Polskiego złożył kwiaty i zapalił znicz na grobie generała Franciszka Gągora, byłego szefa Sztabu Generalnego WP.